Strona 1 z 1

Filmy z autyzmem w tle

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 09:12
przez monikamaj
Wpisujcie tutaj informacje o filmach,w których poruszana jest kwestia autyzmu.

Ja zacznę:)

"Rain Man" z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem http://www.filmweb.pl/Rain.Man#

Re: Filmy z autyzmem w tle

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 09:27
przez sławek78
Ja polecam zaobaczyc Elling
http://www.filmweb.pl/Elling
Historia przyjaźni dwóch nieprzystosowanych społecznie mężczyzn - pruderyjnego kawalera Ellinga i zwariowanego kobieciarza Kjella.

Re: Filmy z autyzmem w tle

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 09:30
przez marzena_1975
Polecam obejrzeć "Śniegowe ciastko" - niesamowita i wzruszająca historia z gwiazdorską obsadą. Naprawdę polecam!

Poruszająca historia przyjaźni chorej na autyzm Lindy (Sigourney Weaver) i Alexa (Alan Rickman) mężczyzny po traumatycznych przejściach. Jest zima w Ontario. Alex przez przypadek poznaje 19-letnią autostopowiczkę Vivienne (Emily Hampshire) i zupełnie wbrew sobie postanawia podwieźć ją do domu do miasteczka Wawa. Podczas podróży niespodziewanie nawiązuje się między nimi nić porozumienia, Alex otwiera się przed dziewczyną, opowiada jej o swoim życiu. Nagle w samochód wjeżdża ciężarówka, a Vivienne ginie na miejscu. Alex postanawia odnaleźć jej matkę i opowiedzieć jej o wszystkim. Tak poznaje Lindę, a ta znajomość już na zawsze i całkowicie odmieni jego życie...

Re: Filmy z autyzmem w tle

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 09:54
przez hokus_pokus
"Zaklęte serca" Pettera Næss'a

Re: Filmy z autyzmem w tle

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 10:02
przez asteria84
Polecam "Temple Grandin" - oparty na prawdziwej historii kobiety, która pomimo autyzmu osiągnęła sukces. Świetny film.

Re: Filmy z autyzmem w tle

PostNapisane: 18 kwi 2013, o 10:13
przez ania_25
Do tej listy dodałabym jeszcze "Mary i Max" - animacja z plasteliny opowiadająca opartą na faktach historię o ośmioletniej dziewczynce, która zaprzyjaźniła się z mieszkającym setki kilometrów od niej czterdziestoletnim mężczyzną z zespołem Aspergera.

Codzienne życie dorosłego człowieka z ASD, o ile nie jest życiem geniusza bądź cudownie ozdrowionego, rzadko zaprząta uwagę filmowców. Tym większą wartość mają filmy w rodzaju „Mary i Max” (2009) Adama Elliota, który posłużył się na poły groteskową, na poły realistyczną animacją z plasteliny w opowieści o dwójce outsiderów z dwóch odległych zakątków globu. W opartej na faktach historii z lat 70. XX w. samotna australijska dziewczynka nawiązuje korespondencyjną znajomość ze starszym mężczyzną z Nowego Jorku, cierpiącym na zespół Aspergera. Poprzez dziwaczną postać Maxa, ateistycznego Żyda, który stale chodzi w jarmułce, „żeby było mu ciepło w mózg”, dostajemy mały katalog zachowań właściwych tej łagodniejszej z odmian autyzmu – natręctw i tików, zmysłowej nadwrażliwości i motorycznej nieporadności, nazbyt dosłownego odczytywania wszelkich komunikatów... Co istotne, w filmie mówi się o zespole Aspergera wielokrotnie i wprost, zaś stworzenie pełnokrwistych (choć plastelinowych) bohaterów pomaga oswoić, a nawet polubić ten groźnie brzmiący medyczny termin.

Źródło: http://tygodnik.onet.pl/33,0,70950,2,artykul.html

Re: Filmy z autyzmem w tle

PostNapisane: 15 lis 2013, o 13:45
przez maagdaa_
Ja polecam film pt. ,,Adam'' o mężczyźnie z zespołem Aspergera i ,,Czarny balonik'' o chłopcu z autyzmem. Ten drugi baardzo realistyczny.

Re: Filmy z autyzmem w tle

PostNapisane: 16 sty 2015, o 17:22
przez agnieszka2010
Od siebię polecę film Drive (w polskim tłumaczeniu Podjazd), główny bohater cierpi na autyzm, polecam serdecznie każdemu