Mity i stereotypy - obiegowe opinie na temat autyzmu

W tym dziale znajduje się zbiór ciekawych informacji związanych z autyzmem, które mogą nas zainteresować

Moderator: ania_25

Mity i stereotypy - obiegowe opinie na temat autyzmu

Postprzez marzena_1975 » 8 kwi 2013, o 08:50

Warto przeczytać :

MITY i STEREOTYPY: Obiegowe opinie na temat autyzmu ,utrudniające diagnozę i podjęcie wczesnej interwencji.
Opracowanie na podstawie doświadczeń rodziców skupionych wokół forum dyskusyjnego

Poniżej opisane są opinie z jakimi zetknęli się rodzice poszukując informacji o autyzmie. Praktyka wykazuje, że niektóre cechy u osób z autyzmem mogą wystąpić, ale ich brak nie oznacza, że dziecko NIE MA AUTYZMU, ponieważ zaburzenia autystyczne to spektrum wielu, różnych objawów o różnym nasileniu.

Opinia: Osoby z autyzmem nie przytulają się.
Komentarz: Wiele osób z autyzmem przytula się do rodziców i opiekunów.

Opinia: Osoby z autyzmem nie patrzą w oczy.
Komentarz: Część osób nawiązuje dobry kontakt wzrokowy.

Opinia: Autyzm dotyczy tylko dzieci.
Komentarz: Autyzm to jednostka chorobowa dotycząca ludzi w różnym wieku.

Opinia: Wszystkie dzieci z autyzmem zachowują się tak samo.
Komentarz: Nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Obraz choroby może się skrajnie różnić.

Opinia: Osoby z autyzmem są agresywne.
Komentarz: Tylko u części osób mogą wystąpić takie zachowania.

Opinia: Autyzm jest spowodowany przez odrzucającą postawę matki (teoria "zimnej matki").
Komentarz: Autyzm jest zaburzeniem pracy mózgu . Nie jest wywołany przez nieprawidłowe relacje z matką i odrzucenie.

Opinia: Osoby z autyzmem nie mówią.
Komentarz: Wiele osób mówi, ale używanie przez nich języka jest inne, nie zawsze służy komunikacji i chęci dzielenia się wspólną uwagą.

Opinia: "Skoro ktoś mówi, to znaczy, ze nie ma autyzmu".
Komentarz: Część osób z Zespołem Aspergera albo z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem biegle używa języka.

Opinia: Osoby z autyzmem nie kontaktują się z innymi ludźmi, unikają ludzi, izolują się fizycznie, siedzą w kącie, patrzą niewidzącym wzrokiem.
Komentarz: Wiele osób dąży do kontaktów z innym, zaczepia ludzi, mówi do nich , ciągnie za ręce , nakłania do jakiejś czynności, ale najczęściej na własnych warunkach.

Opinia: "Chłopcy zaczynają mówić później".
Komentarz: Nie dotyczy wszystkich chłopców. Nie zawsze związane jest to z cechami osobniczymi. Opóźnienie rozwoju mowy szczególnie powiązane z innymi czynnikami, może świadczyć o ryzyku wystąpienia autyzmu.

Opinia: Dzieci z autyzmem są spokojne, pogrążone w swoim świecie.
Komentarz: Nie zawsze. Autyzm często wiąże się z nadruchliwością, pobudzeniem, niepokojem ruchowym i emocjonalnym.

Opinia: Osoby z autyzmem stwarzają sobie swój przyjazny dla nich świat autystyczny, w którym są szczęśliwe izolując się od naszego "złego świata".
Komentarz: Postawa wycofująca u osób z autyzmem wynika z odgradzania się od nadmiaru bodźców a nie z chęci ucieczki do "lepszego świata". Autyzm nie jest wyborem.

Opinia: Dzieci z autyzmem kręcą różnymi przedmiotami, wirują, machają nimi przed oczyma.
Komentarz: Część dzieci objawia w ten sposób stymulacje wzrokowe, ale dotyczy to tylko pewnej grupy. Nie jest to zachowanie powszechne i niezbędne do stwierdzenia autyzmu.

Opinia: Osoby z autyzmem są wybitnie uzdolnione, genialne, niezrozumiane.
Komentarz: Wybitne, wybiórcze uzdolnienia występują bardzo rzadko. Wśród osób z autyzmem zdarzają się genialni matematycy, malarze, muzycy. Uzdolnienia te jednak są "wyspowe" i współistnieją z reguły ze znacznymi deficytami funkcjonowania społecznego.

Opinia: Autyzm jest nieuleczalny.
Komentarz: Wczesna interwencja terapeutyczna może sprawić, że dziecko pokona ograniczenia wynikające z choroby. Nie oznacza to jednak, że każdy przypadek autyzmu można wyleczyć. Oznacza jednak, że w każdym przypadku terapia może znacznie poprawić stan chorego.

Opinia: Autyzm wiąże się zawsze z upośledzeniem umysłowym.
Komentarz: Nie zawsze osoba z autyzmem jest upośledzona umysłowo, część z nich wykazuje inteligencję w normie a nawet ponadprzeciętną. Poza tym testy na inteligencję mogą wypaść niemiarodajnie w przypadku utrudnionego kontaktu z badanym.

Opinia
: Dzieci z autyzmem nie rozumieją co się do nich mówi.
Komentarz: Rodzice zgłaszają często, że dzieci zatrzymują w pamięci słowa i zdania, trafnie rozumiejąc ich sens, choć nie okazują tego w sposób adekwatny, zrozumiały powszechnie.

Opinia: Dziecko samo wyrośnie "z tego", trzeba czekać.
Komentarz: Dziecko nie wyrośnie z autyzmu bez wielokierunkowej terapii.

Opinia: "Dziecko należy oddać do przedszkola, bo tam będzie musiało mówić, podporządkować się regułom i będzie naśladować innych".
Komentarz: Dziecko z autyzmem nie uczy się samo w naturalny sposób, przez naśladownictwo czy społeczne naciski. Pobyt w przedszkolu masowym może tylko pogłębić deficyty i frustrację. Praktyka wykazuje, że dziecko należy przygotować do uczestniczenia w grupie, wprowadzić je do grupy pod okiem terapeuty/asystenta.

Opinia: Autyzm jest odmianą schizofrenii, chorobą psychiczną.
Komentarz: Osoby z autyzmem nie mają takich objawów jak urojenia, omamy słuchowe czy wzrokowe, choć mogą być nadwrażliwe na bodźce. Autyzm upośledzając czynności psychiczne i myślenie, objawia się często mało zrozumiałym stylem wypowiedzi i dziwną interpretację zdarzeń. Wynika to często z braku teorii umysłu i upośledzenia selekcji bodźców na te mniej i bardziej istotne.

Opinia: Osoby z autyzmem nie mają rozwiniętych takich cech jak ambicja, poczucie godności, chęć rywalizacji, chęć odnoszenia sukcesów itd.
Komentarz: Wiele osób z autyzmem ma wysoko rozwinięte cechy osobowości świadczące o tym, że nieobce są im społeczne zachowania i aspiracje. Nie zawsze jednak potrafią to adekwatnie ujawnić i przeżywają frustrację z powodu braku takich dokonań.

Opinia: Dzieci a autyzmem w ogóle nie są zainteresowane innym dziećmi, nie bawią się razem.
Komentarz: Często dzieci są zainteresowane zabawą, ale przeważnie stoją nieco z boku, próbują włączać się do zabawy, która polega przeważnie na wspólnym bieganiu, aktywności fizycznej. Nie są jednak gotowe podjąć bez przygotowania zabawy symbolicznej (w udawanie).

Opinia: Osoby z autyzmem nie mają żadnych zainteresowań.
Komentarz: Wręcz przeciwnie - zainteresowania potrafią być wręcz obsesyjne (np. mapy, liczenie, dinozaury itd.) Mogą przemijać a na ich miejsce pojawiają się inne, równie intensywne.

Opinia: Osoby z autyzmem są smutne.
Komentarz: Często są to ludzie "wiecznie uśmiechnięci" i radośni, okazujący w ten sposób przynależność do świata społecznego. Jest to forma zdobywania przez nich akceptacji.

Opinia: Mowa osób z autyzmem jest monotonna, pozbawiona prawidłowej intonacji, przypomina skandowanie.
Komentarz: Mowa może być nieprawidłowa pod względem melodyki, ale nie dotyczy to wszystkich.

Opinia: Osoby z autyzmem nie lubią nowych miejsc, zmian, niespodzianek, muszą mieć stałe rytuały.
Komentarz: W rozwoju dzieci z autyzmem występuje często upodobanie do niezmienności, lecz nie jest to kryterium niezbędne. Z biegiem czasu wiele dzieci dobrze akceptuje zmiany, potrafi się adaptować do nowych warunków. Pewną rolę ogrywają tu też cechy osobnicze i nasilenie choroby.
marzena_1975
 
Posty: 5
Dołączył(a): 5 kwi 2013, o 14:50

Powrót do Ciekawostki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron